Bygg /

Kontakta oss

Säljare Bygg projekt

Golvavjämning och entreprenader

Säljare Bygg produkt

Tätskikt, plattsättning och lim

Teknisk support

Kontakta våra säljare! Privakonsument- kontakta din återförsäljare

Projektsäljare Bygg

Fråga oss om golvavjämning och entreprenader!

Vi ger dig snabb och kompetent hjälp oavsett om du har funderingar om golvkonstruktioner, materialval, torktider eller helt enkelt vill ha en offert. Vid behov gör vi gärna platsbesök och tittar på de faktiska förutsättningarna för just dina golv. Välkommen att kontakta någon av våra säljare så får du hjälp att hitta den mest kostnadseffektiva och tekniskt bästa lösningen för dina golv.

Magnus Krantz
Projektsäljare Bygg/Teknisk rådgivning – Region Norr och Uppsala
magnus.krantz@kiilto.com
+46 (0)70 699 74 70
Oskar Flaming
Projektsäljare Bygg/Teknisk rådgivning – Region Mellan
oskar.flaming@kiilto.com
+46 (0)70 584 40 80
Ronny Corpi
Projektsäljare Bygg/Teknisk rådgivning – Region Stockholm
ronny.corpi@kiilto.com
+46 (0)70 699 91 00
Pontus Alipour Bertilsson
Projektsäljare Bygg/Teknisk rådgivning – Region Väst
pontus.bertilsson@kiilto.com
+46 (0)76 103 93 86
Tommy Karlsson
Projektsäljare Bygg/Teknisk rådgivning – Region Sydöst
tommy.karlsson@kiilto.com
(+46) 70 892 32 22
Peter Sjökvist
Projektsäljare Bygg/Teknisk rådgivning – Region Sydöst
peter.sjokvist@kiilto.com
(+46) 70 610 32 15

Försäljningschef

Avtalsansvarig

Helena Lundström
Försäljningschef Projekt och Säljstöd
helena.lundstrom@kiilto.com
+46 (0)72 564 00 36
Peter Nilsson
Ramavtals- och Entreprenöransvarig
peter.nilsson@kiilto.com
+46 (0)70 555 56 80

Produktsäljare Bygg

Fråga oss om tätskikt, plattsättning och lim!

Vi ger dig snabb och kompetent hjälp oavsett om du har funderingar kring produktval, tillämpningar och konstruktioner – eller helt enkelt vill ha en offert. Välkommen att kontakta någon av våra säljare så får du hjälp att hitta den mest kostnadseffektiva och tekniskt bästa lösningen för dina byggprojekt.

Kenneth Larsson
Produktsäljare Bygg – Region Mellan
kenneth.larsson@kiilto.com
+46 (0)70 693 30 21
Andreas Oskarsson
Säljare Produkt Bygg Norr
andreas.oskarsson@kiilto.com
(+46) 70 686 30 51
Joacim Överby
Produktsäljare Bygg – Region Stockholm
joacim.overby@kiilto.com
+46 (0)70 299 55 69
Peter Österberg
Produktsäljare Bygg – Region Stockholm
peter.osterberg@kiilto.com
+46 (0)70 257 67 94
Christian Carlsson
Produktsäljare Bygg – Region Väst och Syd
christian.carlsson@kiilto.com
+46 (0)70 269 02 75

Försäljningschef

Johannes Widenström
Försäljningschef Produkt
fornamn.efternamn@kiilto.com

Order

Gör din beställning via mejl eller orderformulär. Du kan även nå oss via telefon vxl 0660-29 95 30 eller 08-732 88 75. Välkommen med din beställning!

Säljsupport

Linn Nässén
Chef Kommersiell säljsupport
linn.nassen@kiilto.com
+46 (0)660-29 95 43
Ewa Alw
Kommersiell säljkoordinator
ewa.alw@kiilto.com
+46 (0)8 544 432 67
Jenni Edblom
Kommersiell säljkoordinator
jenni.edblom@kiilto.com
+46 (0)660-29 95 48
Monica Jönsson
Försäljningsekonom
monica.jonsson@kiilto.com
+46 (0)660-29 95 32
Anna Hultman
Kommersiell säljkoordinator
anna.hultman@kiilto.com
+46 (0)72-505 00 28
Peter Nilsson
Ramavtals- och Entreprenöransvarig
peter.nilsson@kiilto.com
+46 (0)70 555 56 80
Robert Andersson
Produktchef Bygg
robert.andersson@kiilto.com
+46 (0)76 106 20 48
Peter Liljedahl
Produktchef Bygg
peter.liljedahl@kiilto.com
+46 (0)70 655 22 15

Vår organisation

Ekonomi och HR (Kiilto Family AB)

Kristina Abrahamsson
Ekonomichef / VD Kiilto Family AB
kristina.abrahamsson@kiilto.com
+46 (0)70-221 68 30
Ulla Olsson
Redovisningsekonom
ulla.olsson@kiilto.com
+46 (0)70 355 26 23
Lina Lindblom
Business Controller
lina.lindblom@kiilto.com
+46 (0)70-203 48 75
Petter Hälldahl
Ekonom
petter.halldahl@kiilto.com
+46 (0)72 536 67 47
Linn Thelin
Redovisningsassistent
linn.thelin@kiilto.com
+46 (0)72 512 00 89
Eva Söderman
Redovisningsassistent
eva.soderman@kiilto.com
+46 (0)8 544 432 60
Emma Lindahl
HR Manager
emma.lindahl@kiilto.com
+46 (0)72 373 21 73

FoU, Kvalitet och Miljö

Peter Forsberg
FoU, kvalitet och miljöchef
peter.forsberg@kiilto.com
+46 (0)70 299 94 45
Emma Åström
Kemikaliesamordnare
emma.astrom@kiilto.com
+46 (0)72 565 00 17
Inger Byström
Laboratorieingenjör
inger.byström@kiilto.com
+46 (0)76-115 37 35
Alva Nilsson
Laboratorieingenjör
alva.nilsson@kiilto.com
+46 (0)72- 555 50 43

Produktion och lager Hallstahammar

Kaj Kiiskilä
Supply Chain Manager
kaj.kiiskila@kiilto.com
+46 (0)72 566 00 18
Stefan Andersson
Produktionsledare
stefan.andersson@kiilto.com
+46 (0)72 565 00 55
Tomas Hyltberg
Produktionsplanerare
tomas.hyltberg@kiilto.com
+46 (0)72 566 00 75
Jonny Björklund
Produktionsplanerare
jonny.bjorklund@kiilto.com
+46 (0)72 565 00 26
Robert Bergendahl Anderot
Laboratorietekniker
robert.bergendahl@kiilto.com
+46 (0)70 605 63 11
Patric Karlsson
Underhållsansvarig
patric.karlsson@kiilto.com
+46 (0)70 331 68 22
Jimmie Eriksson
Produktionspersonal
jimmie.eriksson@kiilto.com
+46 (0)72 555 57 52
Sam Björklund
Produktionspersonal
sam.bjorklund@kiilto.com

Lager Täby

Hamza Al-Said
Lagerchef
hamza.al-said@kiilto.com
+46 (0)72 700 08 97
Kristoffer Maltez
Lagerpersonal
kristoffer.maltez@kiilto.com
+46 (0)72 226 02 46
Rickard Furubom
Lagerpersonal
rickard.furubom@kiilto.com
+46 (0)76 871 52 16
Marcus Nilsson
Lagerpersonal
marcus.nilsson@kiilto.com
+46 (0)70 533 71 65

Produktion och lager i Örnsköldsvik

Jimmy Wallin
Produktionspersonal
jimmy.wallin@kiilto.com
+46 (0)72 565 00 19
Pontus Hedgren
Inköp & Systemadministratör
pontus.hedgren@kiilto.com
+46 (0)72 561 00 45
Lucas Ramén
Produktionspersonal
lucas.ramen@kiilto.com
+46 (0)76 119 15 46

Kiilto Pro Certifierade Entreprenörer

Kontakta Peter Nilsson för information om vårt nätverk av entreprenörer eller hur det fungerar att vara Kiilto Pro Certifierad Entreprenör

Peter Nilsson
Ramavtals- och Entreprenöransvarig
peter.nilsson@kiilto.com
+46 (0)70 555 56 80
Stefan Karlsson
Instruktör Bygg
stefan.karlsson@kiilto.com
+46 (0)70 392 52 52

Ramavtal

Peter Nilsson
Ramavtals- och Entreprenöransvarig
peter.nilsson@kiilto.com
+46 (0)70 555 56 80

Säljare Industri och Flamskydd

Morgan Buttler
Teknisk Säljare Industri – Regionansvarig Syd
morgan.buttler@kiilto.com
+46 (0)70 350 75 55
Simon Evaldsson
Teknisk Säljare Industri – Regionansvarig Mellan & Norr
simon.evaldsson@kiilto.com
+46 (0)76 204 88 45

Försäljningschef Industri och Flamskydd

Timo Lehtinen
Head of Sales
timo.lehtinen@kiilto.com
+358408094670

Företagsledning

Malin Malmenström
VD
malin.malmenstrom@kiilto.com
+46 (0)70 657 24 55
Kristina Abrahamsson
Ekonomichef / VD Kiilto Family AB
kristina.abrahamsson@kiilto.com
+46 (0)70-221 68 30
Helena Lundström
Försäljningschef Projekt och Säljstöd
helena.lundstrom@kiilto.com
+46 (0)72 564 00 36
Johannes Widenström
Försäljningschef Produkt
fornamn.efternamn@kiilto.com
Kaj Kiiskilä
Supply Chain Manager
kaj.kiiskila@kiilto.com
+46 (0)72 566 00 18
Peter Forsberg
FoU, kvalitet och miljöchef
peter.forsberg@kiilto.com
+46 (0)70 299 94 45

Peter Rosén Åkeri

Christian Sihvonen
VD och platschef
christian@rosensakeri.com
+46 (0)70 844 56 75
Johan Rosén 
Logistikchef
johan@rosensakeri.com
+46 (0)70 240 30 33

Besöksadresser och kontaktuppgifter

ÖRNSKÖLDSVIK
Huvudkontor, produktion och lager

Besöksadress:
Kavelvägen 7
891 34 Själevad

Karta

Postadress
Kiilto AB
Box 395
891 28 Örnsköldsvik

Telefon
0660-29 95 30

TÄBY
Kontor, lager och utbildningscentrum

Besöksadress
Mallslingan 32
187 66 Täby

Karta

Postadress
Kiilto AB
Mallslingan 32
187 66 Täby

Telefon
08-732 88 75

HALLSTAHAMMAR
Produktion och lager

Besöksadress
Olbergavägen 8
734 92 Hallstahammar

Karta

Postadress
Kiilto AB
Olbergavägen 8
734 92 Hallstahammar

Telefon
0220-105 10

VÄSTERÅS
Peter Roséns Åkeri

Besöksadress
Strömledningsgatan 3
721 37 Västerås

Karta

Postadress

Peter Rosén Åkeri AB
Strömledningsgatan 3
721 37 Västerås

Telefon
020-44 22 00

E-post adresser

Medarbetarefornamn.efternamn@kiilto.com
Allmäntinfo.se@kiilto.com
Order order.se@kiilto.com
Säljsupportforsaljning.se@kiilto.com
Ekonomiekonomi.se@kiilto.com
Leverantörsfakturor till ossinvoice.se@kiilto.com
Produktionproduktion.se@kiilto.com