Bygg /

Kontakta oss

Säljare Bygg projekt

Golvavjämning och entreprenader

Säljare Bygg produkt

Tätskikt, plattsättning och lim

Teknisk support

Kontakta våra säljare! Privakonsument- kontakta din återförsäljare

Projektsäljare Bygg

Fråga oss om golvavjämning och entreprenader!

Vi ger dig snabb och kompetent hjälp oavsett om du har funderingar om golvkonstruktioner, materialval, torktider eller helt enkelt vill ha en offert. Vid behov gör vi gärna platsbesök och tittar på de faktiska förutsättningarna för just dina golv. Välkommen att kontakta någon av våra säljare så får du hjälp att hitta den mest kostnadseffektiva och tekniskt bästa lösningen för dina golv.

Magnus Krantz
Projektsäljare Bygg – Region Norr och Uppsala
magnus.krantz@kiilto.com
+46 (0)70 699 74 70
Oskar Flaming
Projektsäljare Bygg – Region Mellan
oskar.flaming@kiilto.com
+46 (0)70 584 40 80
Ronny Corpi
Projektsäljare Bygg – Region Stockholm
ronny.corpi@kiilto.com
+46 (0)70 699 91 00
Johan Lindhwall
Projektsäljare Bygg – Region Väst
johan.lindhwall@kiilto.com
+46 (0)70 282 59 42
Tommy Karlsson
Projektsäljare Bygg – Region Sydöst
tommy.karlsson@kiilto.com
(+46) 70 892 32 22
Peter Sjökvist
Projektsäljare Bygg – Region Sydöst
peter.sjokvist@kiilto.com
(+46) 70 610 32 15

Försäljningschef

Avtalsansvarig

Helena Lundström
Försäljningschef Projekt och Säljstöd
helena.lundstrom@kiilto.com
+46 (0)72 564 00 36
Peter Nilsson
Ramavtals- och Entreprenöransvarig
peter.nilsson@kiilto.com
+46 (0)70 555 56 80

Produktsäljare Bygg

Fråga oss om tätskikt, plattsättning och lim!

Vi ger dig snabb och kompetent hjälp oavsett om du har funderingar kring produktval, tillämpningar och konstruktioner – eller helt enkelt vill ha en offert. Välkommen att kontakta någon av våra säljare så får du hjälp att hitta den mest kostnadseffektiva och tekniskt bästa lösningen för dina byggprojekt.

Victor Bengtsson
Produktsäljare Bygg – Region Stockholm
victor.bengtsson@kiilto.com
+46 (0)70 257 67 94
Kristian Sundqvist
Produktsäljare Bygg – Region Syd
kristian.sundqvist@kiilto.com
+46 (0)70 693 30 31
Kenneth Larsson
Produktsäljare Bygg – Region Mellan
kenneth.larsson@kiilto.com
+46 (0)70 693 30 21
Christian Carlsson
Produktsäljare Bygg – Region Väst
christian.carlsson@kiilto.com
+46 (0)70 269 02 75
Andreas Lenneman
Säljare Produkt Bygg Norr
andreas.lenneman@kiilto.com
(+46) 70 686 30 51

Försäljningschef

Avtalsansvarig

Johannes Widenström
Försäljningschef Produkt
johannes.widenstrom@kiilto.com
+46 (0)72-555 56 58
Peter Nilsson
Ramavtals- och Entreprenöransvarig
peter.nilsson@kiilto.com
+46 (0)70 555 56 80

Order

Gör din beställning via mejl eller orderformulär. Du kan även nå oss via telefon vxl 0660-29 95 30 eller 08-732 88 75. Välkommen med din beställning!

Säljsupport

Ewa Alw
Kommersiell säljkoordinator
ewa.alw@kiilto.com
+46 (0)8 544 432 67
Linn Nässén
Kommersiell säljkoordinator
linn.nassen@kiilto.com
+46 (0)660-29 95 43
Jenni Edblom
Kommersiell säljkoordinator
jenni.edblom@kiilto.com
+46 (0)660-29 95 48
Monica Jönsson
Försäljningsekonom
monica.jonsson@kiilto.com
+46 (0)660-29 95 32
Anna Olebjörk
Försäljningscontroller
anna.olebjork@kiilto.com
+46 (0)660-29 95 34
Peter Liljedahl
Produktchef Bygg
peter.liljedahl
+46 (0)70 655 22 15
Peter Nilsson
Ramavtals- och Entreprenöransvarig
peter.nilsson@kiilto.com
+46 (0)70 555 56 80
Katrin Rosenblom
Marknadsansvarig
katrin.rosenblom@kiilto.com
+46 (0)70-304 60 59

Vår organisation

Ekonomi och HR

Andreas Ehn
Ekonomichef
andreas.ehn@kiilto.com
+46 (0)70-331 85 80
Ulla Olsson
Redovisningsekonom
ulla.olsson@kiilto.com
+46 (0)70 355 26 23
Eva Söderman
Redovisningsassistent
eva.soderman@kiilto.com
+46 (0)8 544 432 60
Anna Wikström Lind
Redovisningsassistent
anna.wikstromlind@kiilto.com
+46 (0)660-29 95 47
Petter Hälldahl
Ekonom
petter.halldahl@kiilto.com
+46 (0)72 536 67 47
Ina Johansson
HR Business Partner
ina.johanssson@kiilto.com
+46 (0)72 372 93 98

FoU, Kvalitet och Miljö

Peter Forsberg
FoU, kvalitet och miljöchef
peter.forsberg@kiilto.com
+46 (0)70 299 94 45
Emma Åström
Kemikaliesamordnare
emma.astrom@kiilto.com
+46 (0)72 565 00 17
Anders Saxman
Laboratorietekniker
anders.saxman@kiilto.com
+46 (0)72 563 00 13
Nathalie Söderlind
Laboratorieingenjör
nathalie.soderlind@kiilto.com
+46 (0)72-555 50 43

Marknad

Katrin Rosenblom
Marknadsansvarig
katrin.rosenblom@kiilto.com
+46 (0)70-304 60 59

Produktion och lager Hallstahammar

Kaj Kiiskilä
Supply Chain Manager
kaj.kiiskila@kiilto.com
+46 (0)72 566 00 18
Stefan Andersson
Produktionsplanerare
stefan.andersson@kiilto.com
Tomas Hyltberg
Produktionspersonal
tomas.hyltberg@kiilto.com
Jonny Björklund
Produktionspersonal
jonny.bjorklund@kiilto.com
+46 (0)72 565 00 26
Jacqueline Andersson
Produktionspersonal
jacqueline.andersson@kiilto.com
+46 (0)72 565 00 55
Robert Bergendahl Anderot
Laboratorietekniker
robert.bergendahl@kiilto.com
Patric Karlsson
Underhållsansvarig
patric.karlsson@kiilto.com
Jimmie Eriksson
Produktionspersonal
jimmie.eriksson@kiilto.com
+46 (0)72 555 57 52

Lager Täby

Hamza Al-Said
Lagerchef
hamza.al-said@kiilto.com
+46 (0)8-544 432 64
Kristoffer Maltez
Lagerpersonal
kristoffer.maltez@kiilto.com
+46 (0)72 226 02 46
Rickard Furubom
Lagerarbetare
rickard.furubom@kiilto.com
+46 (0)76 871 52 16
Bill Bergsten
Lageransvarig
bill.bergsten@kiilto.com
+46 (0)72 555 57 59
Marcus Nilsson
Lagerpersonal
+46 (0)70 533 71 65

Produktion och lager i Örnsköldsvik

Jimmy Wallin
Produktionspersonal
jimmy.wallin@kiilto.com
+46 (0)72 565 00 19
Pontus Hedgren
Produktionspersonal
pontus.hedgren@kiilto.com
+46 (0)72 561 00 45

Kiilto Pro Certifierade Entreprenörer

Kontakta Peter Nilsson för information om vårt nätverk av entreprenörer eller hur det fungerar att vara Kiilto Pro Certifierad Entreprenör

Peter Nilsson
Ramavtals- och Entreprenöransvarig
peter.nilsson@kiilto.com
+46 (0)70 555 56 80
Stefan Karlsson
Instruktör Bygg
stefan.karlsson@kiilto.com
+46 (0)70 392 52 52

Ramavtal

Peter Nilsson
Ramavtals- och Entreprenöransvarig
peter.nilsson@kiilto.com
+46 (0)70 555 56 80

Säljare Industri och Flamskydd

Jimmy Edström
Produktsäljare Industri – Region Norr
jimmy.edstrom@kiilto.com
+46 (0)72 231 00 95
Daniel Sjöqvist
Produktsäljare Industri – Region Syd
daniel.sjoqvist@kiilto.com
+46 (0)72 050 32 55
Peter Gustafsson
Produktsäljare Industri – Region Syd
peter.gustafsson@kiilto.com
+46 (0)73 377 88 28
Henrik Dahlén
Produktsäljare Industri – Region Mellan
henrik.dahlen@kiilto.com
+46 (0)70 911 21 25

Försäljningschef Industri och Flamskydd

Johannes Widenström
Försäljningschef Produkt
johannes.widenstrom@kiilto.com
+46 (0)72-555 56 58

Företagsledning

Johan Engwall
VD
johan.engwall@kiilto.com
+46 (0)70-345 53 45
Andreas Ehn
Ekonomichef
andreas.ehn@kiilto.com
+46 (0)70-331 85 80
Helena Lundström
Försäljningschef Projekt och Säljstöd
helena.lundstrom@kiilto.com
+46 (0)72 564 00 36
Johannes Widenström
Försäljningschef Produkt
johannes.widenstrom@kiilto.com
+46 (0)72-555 56 58
Kaj Kiiskilä
Supply Chain Manager
kaj.kiiskila@kiilto.com
+46 (0)72 566 00 18
Peter Forsberg
FoU, kvalitet och miljöchef
peter.forsberg@kiilto.com
+46 (0)70 299 94 45

Besöksadresser och kontaktuppgifter

ÖRNSKÖLDSVIK
Huvudkontor, produktion och lager

Besöksadress:
Kavelvägen 7
891 34 Själevad

Karta

Postadress
Kiilto AB
Box 395
891 28 Örnsköldsvik

Telefon
0660-29 95 30

TÄBY
Kontor, lager och utbildningscentrum

Besöksadress
Mallslingan 32
187 66 Täby

Karta

Postadress
Kiilto AB
Box 7070
187 12 Täby

Telefon
08-732 88 75

HALLSTAHAMMAR
Produktion och lager

Besöksadress
Olbergavägen 8
734 92 Hallstahammar

Karta

Postadress
Kiilto AB
Olbergavägen 8
734 92 Hallstahammar

Telefon
0220-105 10

E-post adresser

Medarbetarefornamn.efternamn@kiilto.com
Allmäntinfo.se@kiilto.com
Order order.se@kiilto.com
Säljsupportforsaljning.se@kiilto.com
Ekonomiekonomi.se@kiilto.com
Leverantörsfakturor till ossinvoice.se@kiilto.com
Produktionproduktion.se@kiilto.com