Kontakta oss

Säljare Industrilim och Flamskydd

Vi ger dig snabb och kompetent hjälp oavsett om du har funderingar kring produktval, tillämpningar och produktionsprocesser – eller helt enkelt vill ha en offert. Välkommen att kontakta oss!

Jimmy Edström
Produktsäljare Industri – Region Norr
jimmy.edstrom@kiilto.com
+46 (0)72 231 00 95
Henrik Dahlén
Produktsäljare Industri – Region Mellan
henrik.dahlen@kiilto.com
+46 (0)70 911 21 25
Daniel Sjöqvist
Produktsäljare Industri – Region Syd
daniel.sjoqvist@kiilto.com
+46 (0)72 050 32 55

Försäljningschef

Avtalsansvarig

Johannes Widenström
Försäljningschef Produkt
johannes.widenstrom@kiilto.com
+46 (0)72-555 56 58
Peter Nilsson
Ramavtals- och Entreprenöransvarig
peter.nilsson@kiilto.com
+46 (0)70 555 56 80
Industrisäljare 2019321
1
Jimmy Edström
Produktsäljare Industri – Region Norr
+46 (0)72 231 00 95
2
Henrik Dahlén
Produktsäljare Industri – Region Mellan
+46 (0)70 911 21 25
3
Daniel Sjöqvist
Produktsäljare Industri – Region Syd
+46 (0)72 050 32 55

Order

Gör din beställning via mejl eller orderformulär. Du kan även nå oss via telefon vxl 0660-29 95 30 eller 08-732 88 75. Välkommen med din beställning!

Säljsupport

Ewa Alw
Kommersiell säljkoordinator
ewa.alw@kiilto.com
+46 (0)8 544 432 67
Linn Nässén
Kommersiell säljkoordinator
linn.nassen@kiilto.com
+46 (0)660-29 95 43
Jenni Edblom
Kommersiell säljkoordinator
jenni.edblom@kiilto.com
+46 (0)660-29 95 48
Monica Jönsson
Försäljningsekonom
monica.jonsson@kiilto.com
+46 (0)660-29 95 32
Anna Olebjörk
Försäljningscontroller
anna.olebjork@kiilto.com
+46 (0)660-29 95 34
Peter Liljedahl
Produktchef Bygg
peter.liljedahl
+46 (0)70 655 22 15
Johan Sjögren
Produktchef Bygg
johan.sjogren@kiilto.com
+46 (0)70 299 59 32
Peter Nilsson
Ramavtals- och Entreprenöransvarig
peter.nilsson@kiilto.com
+46 (0)70 555 56 80
Katrin Rosenblom
Marknadsansvarig
katrin.rosenblom@kiilto.com
+46 (0)70-304 60 59

Ekonomi och HR

Kristina Abrahamsson
Ekonomichef
kristina.abrahamsson@kiilto.com
+46 (0)70-221 68 30
Ulla Olsson
Redovisningsekonom
ulla.olsson@kiilto.com
+46 (0)70 355 26 23
Eva Söderman
Redovisningsassistent
eva.soderman@kiilto.com
+46 (0)8 544 432 60
Petter Hälldahl
Ekonom
petter.halldahl@kiilto.com
+46 (0)72 536 67 47
Linn Thelin
Redovisningsassistent
linn.thelin@kiilto.com
+46 (0)72 512 00 89
Ina Johansson
HR Business Partner
ina.johanssson@kiilto.com
+46 (0)72 372 93 98

FoU, Kvalitet och Miljö

Peter Forsberg
FoU, kvalitet och miljöchef
peter.forsberg@kiilto.com
+46 (0)70 299 94 45
Anders Saxman
Laboratorietekniker
anders.saxman@kiilto.com
+46 (0)72 563 00 13
Emma Åström
Kemikaliesamordnare
emma.astrom@kiilto.com
+46 (0)72 565 00 17
Nathalie Söderlind
Laboratorieingenjör
nathalie.soderlind@kiilto.com
+46 (0)72-555 50 43

Marknad

Katrin Rosenblom
Marknadsansvarig
katrin.rosenblom@kiilto.com
+46 (0)70-304 60 59

Produktion och lager Hallstahammar

Kaj Kiiskilä
Supply Chain Manager
kaj.kiiskila@kiilto.com
+46 (0)72 566 00 18
Stefan Andersson
Produktionsplanerare
stefan.andersson@kiilto.com
+46 (0)72 565 00 55
Tomas Hyltberg
Produktionspersonal
tomas.hyltberg@kiilto.com
+46 (0)72 566 00 75
Jonny Björklund
Produktionspersonal
jonny.bjorklund@kiilto.com
+46 (0)72 565 00 26
Jacqueline Andersson
Produktionspersonal
jacqueline.andersson@kiilto.com
+46 (0)72 565 00 55
Robert Bergendahl Anderot
Laboratorietekniker
robert.bergendahl@kiilto.com
+46 (0)70 605 63 11
Patric Karlsson
Underhållsansvarig
patric.karlsson@kiilto.com
Jimmie Eriksson
Produktionspersonal
jimmie.eriksson@kiilto.com
+46 (0)72 555 57 52

Lager Täby

Hamza Al-Said
Lagerchef
hamza.al-said@kiilto.com
+46 (0)8-544 432 64
Kristoffer Maltez
Lagerpersonal
kristoffer.maltez@kiilto.com
+46 (0)72 226 02 46
Rickard Furubom
Lagerarbetare
rickard.furubom@kiilto.com
+46 (0)76 871 52 16
Bill Bergsten
Lageransvarig
bill.bergsten@kiilto.com
+46 (0)72 555 57 59
Marcus Nilsson
Lagerpersonal
marcus.nilsson@kiilto.com
+46 (0)70 533 71 65

Produktion och lager i Örnsköldsvik

Jimmy Wallin
Produktionspersonal
jimmy.wallin@kiilto.com
+46 (0)72 565 00 19
Pontus Hedgren
Produktionspersonal
pontus.hedgren@kiilto.com
+46 (0)72 561 00 45

Ramavtal

Peter Nilsson
Ramavtals- och Entreprenöransvarig
peter.nilsson@kiilto.com
+46 (0)70 555 56 80

Säljare Bygg projekt

Magnus Krantz
Projektsäljare Bygg – Region Norr och Uppsala
magnus.krantz@kiilto.com
+46 (0)70 699 74 70
Oskar Flaming
Projektsäljare Bygg – Region Mellan
oskar.flaming@kiilto.com
+46 (0)70 584 40 80
Ronny Corpi
Projektsäljare Bygg – Region Stockholm
ronny.corpi@kiilto.com
+46 (0)70 699 91 00
Johan Lindhwall
Projektsäljare Bygg – Region Väst
johan.lindhwall@kiilto.com
+46 (0)70 282 59 42
Tommy Karlsson
Projektsäljare Bygg – Region Sydöst
tommy.karlsson@kiilto.com
(+46) 70 892 32 22
Peter Sjökvist
Projektsäljare Bygg – Region Sydöst
peter.sjokvist@kiilto.com
(+46) 70 610 32 15

Säljare Bygg produkt

Andreas Lenneman
Säljare Produkt Bygg Norr
andreas.lenneman@kiilto.com
(+46) 70 686 30 51
Joacim Överby
Produktsäljare Bygg – Region Stockholm
joacim.overby@kiilto.com
+46 (0)70 299 55 69
Victor Bengtsson
Produktsäljare Bygg – Region Stockholm
victor.bengtsson@kiilto.com
+46 (0)70 257 67 94
Kenneth Larsson
Produktsäljare Bygg – Region Mellan
kenneth.larsson@kiilto.com
+46 (0)70 693 30 21
Christian Carlsson
Produktsäljare Bygg – Region Väst
christian.carlsson@kiilto.com
+46 (0)70 269 02 75
Kristian Sundqvist
Produktsäljare Bygg – Region Syd
kristian.sundqvist@kiilto.com
+46 (0)70 693 30 31

Företagsledning

Johan Engwall
VD
johan.engwall@kiilto.com
+46 (0)70-345 53 45
Kristina Abrahamsson
Ekonomichef
kristina.abrahamsson@kiilto.com
+46 (0)70-221 68 30
Helena Lundström
Försäljningschef Projekt och Säljstöd
helena.lundstrom@kiilto.com
+46 (0)72 564 00 36
Johannes Widenström
Försäljningschef Produkt
johannes.widenstrom@kiilto.com
+46 (0)72-555 56 58
Kaj Kiiskilä
Supply Chain Manager
kaj.kiiskila@kiilto.com
+46 (0)72 566 00 18
Peter Forsberg
FoU, kvalitet och miljöchef
peter.forsberg@kiilto.com
+46 (0)70 299 94 45

Besöksadresser och kontaktuppgifter

ÖRNSKÖLDSVIK
Huvudkontor, produktion och lager

Besöksadress:
Kavelvägen 7
891 34 Själevad

Karta

Postadress
Kiilto AB
Box 395
891 28 Örnsköldsvik

Telefon
0660-29 95 30

TÄBY
Kontor, lager och utbildningscentrum

Besöksadress
Mallslingan 32
187 66 Täby

Karta

Postadress
Kiilto AB
Box 7070
187 12 Täby

Telefon
08-732 88 75

HALLSTAHAMMAR
Produktion och lager

Besöksadress
Olbergavägen 8
734 92 Hallstahammar

Karta

Postadress
Kiilto AB
Olbergavägen 8
734 92 Hallstahammar

Telefon
0220-105 10

E-post adresser

Medarbetarefornamn.efternamn@kiilto.com
Allmäntinfo.se@kiilto.com
Order order.se@kiilto.com
Säljsupportforsaljning.se@kiilto.com
Ekonomiekonomi.se@kiilto.com
Leverantörsfakturor till ossinvoice.se@kiilto.com
Produktionproduktion.se@kiilto.com